Korea Południowa

Wszystko o Korei Południowej


Seul

Seul (kor. 서울) stolica Korei Południowej położona w centralno-zachodniej części Półwyspu Koreańskiego, niedaleko na południe od strefy zdemilitaryzowanej (DMZ), wraz z Inczonem i innymi satelitami tworzące jedną z największych (połowa z 50 mln mieszkańców kraju) i najbogatszych (prawie bilion $ produktu) metropolii świata.

Korea Południowa mapa

Seul jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Jednocześnie posiada największą na świecie liczbę szybkich łączy internetowych oraz punktów dostępowych Wi-Fi. W Seulu jest też zarejestrowane ponad 1 mln pojazdów mechanicznych

Tradycyjnym centrum Seulu jest teren starego miasta dynastii Joseon. To właśnie tam znajduje się większość pałaców, urzędów państwowych, siedzib korporacji, hoteli oraz tradycyjnych rynków miejskich. Całość znajduje się w dolinie Cheonggyecheon (kor. 청계천). Przepływa przez nią strumień, który dziś na sporej części swojego biegu płynie podziemnym kanałem i wpada do Rzeki Han. Północna część centrum to Góra Bukhan, a południowa to Namsan (Góra Południowa). Na południe od centrum leżą dzielnice mieszkalne Yongsan-gu oraz Mapo-gu oraz Rzeka Han.

Jednym z najpopularniejszych w Seulu jest deptak Jongno (droga dzwonów). Jong znaczy dzwon a -no to końcówka oznaczająca zwykle nazwę ulicy. Na deptaku Jongno znajduje się dzwon, który kiedyś obwieszczał otwieranie oraz zamykanie bram miejskich. Dziś zgodnie z ceremonią bije on o godzinie 0:00. Inne najważniejsze ulice to Euljiro (kor. 을지로), Sejongno (kor. 세종로), Chungmuro (kor. 충무로), Yulgongno (kor. 율곡로) oraz Toegyero (kor. 퇴계로).

Seul posiada bardzo rozbudowany system dróg oraz komunikacji masowej. Prędkość na drogach w terenie zabudowanym jest ograniczona do 60 km/h. Taksówki są w Seulu w miarę bezpieczne.

Autobusem można dojechać do prawie każdego miejsca w Seulu. Środki komunikacji są dosyć zatłoczone i często nie ma w nich miejsc siedzących. Większość linii ukształtowano tak, aby dowoziły mieszkańców do centrum z odległych dzielnic mieszkalnych. Autobusy dzienne kursują od godziny 2:00 do 23:00, jednak nawet jak ich nie ma można skorzystać z linii nocnych. Autobusem można się też dostać na lotnisko międzynarodowe w Inczonie, co zajmuje około 1,5 godz. Bilet jednorazowy w komunikacji autobusowej kosztuje ok. 800 wonów (3 zł).

Seul jest podzielony na 25 dzielnic (kor. gu, 구), podzielonych na 15 267 sąsiedztw (kor. dong), a te są z kolei na 112 734 jednostek administracyjnych nazywanych ban.

Najważniejsze atrakcje turystyczne

Co prawda włodarze Seulu starają się wykreować wizerunek stolicy jako miejsca nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie, ale nie należy zapominać, że intensywny i dynamiczny rozwój Seulu dokonał się właściwie w ciągu ostatnich 60 lat, a miejsc pamiętających najdawniejszą historię jest tutaj całe mnóstwo.

Najważniejszym zabytkiem w Seulu jest pałac Changdeokgung wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pałac Kwitnącej Cnoty, bo tak należałoby dosłownie przetłumaczyć jego nazwę, należy do kompleksu Pięciu Wielkich Pałaców z dynastii Joseon. Pałac w Seulu powstał w XV w. i służył wówczas jako letnia rezydencja królewska. Przy budowie Pałacu Kwitnącej Cnoty wykorzystano naturalną rzeźbę terenu, co sprawia, że budynek pięknie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Pałac w Seulu można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a bilet uprawniający do wejścia do środka kosztuje 3000 KRW (czyli ok. 10 PLN). Obok Pałacu Kwitnącej Cnoty znajdują się również przepiękny stary ogród Huwon, który można zobaczyć, uiszczając opłatę biletową w wysokości 5000 KRW (niecałe 17 zł).

Znalezione obrazy dla zapytania gyeongbokgung

Pozostałe cztery z wielkich pałaców w Seulu to:

  • Gyeongbokgung, co po polsku oznacza Pałac Wielce Błogosławiony przez Niebo;
  • Changgyeonggung – trzeci z wielkich pałaców Seulu, znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie
  • Gyeonghuigung, czyli po polsku Pałac Najjaśniejszej Harmonii nazywany również Pałacem Zachodnim;
  • Deoksugung ostatni z wielkiej piątki pałaców Seulu powstawał przez 500 lat, tuż obok Deoksugung znajduje się Muzeum Sztuki.

 

Wszystkie z wymienionych pałaców dynastii Joseon w Seulu zachwycają pięknem architektury. Niegdyś miały również przebogate wyposażenie: dzieła sztuki, meble, wazy itp. Zostały niestety złupione podczas japońskiej okupacji i wojny koreańskiej. Budynki udało się co prawda odrestaurować, ale bezcennych wnętrz pałaców już nie. Pałace dynastii Joseon są położone w dzielniach Jongno-gu i Jung-gu, do których w wygodny sposób można dojechać seulskim metrem.

Będąc w Seulu, warto zobaczyć również świątynię Jongmyo zlokalizowaną naprzeciw Changdeokgung i Changgyeonggung. To kolejny z bardzo cennych zabytków Seulu. Pochodzący z XIV w. przybytek konfucjańskiej świątyni również jest pozostałością dynastii Joseon. Tutaj również znajdują się grobowce królewskie, które razem z Jongmyo zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Znalezione obrazy dla zapytania Jongmyo

 Perłą w architektonicznej koronie Seulu jest Lotte World Tower, która symbolizuje spotkanie nowoczesności z tradycją, natury z najnowszymi zdobyczami technologicznymi i nieograniczone ludzkie możliwości. Jest to jeden z najwyższych wieżowców na świecie (555 m, 123 piętra), otwarty w 2017 roku, o powierzchni 304 tysięcy m2 przeznaczonej na hotel i mieszkania.

Znalezione obrazy dla zapytania lotte world tower

 

 

Nieco bardziej nowoczesny Seul możemy poznać, odwiedzając np. Muzeum Sztuki Samsung albo tzw. Żywe Muzeum (Insadong Branch), w którym zgromadzono największą w Korei ekspozycje dzieł sztuki 3 i 4D. W halach wystawowych Żywego Muzeum umieszczono ponad 100 eksponatów. Od czasu, kiedy Żywe Muzeum zostało otworzone, czyli od 2014 r., nieustannie modernizuje koncepcję sztuki, zmieniając ją w coś zabawnego, atrakcyjnego i edukacyjnego.

 Ekspozycja muzealna zawiera rysunki 3D, multimedialną wystawę i wiele innych obiektów. Na poziomie B1 znajdziemy mnóstwo obrazów tworzących niezwykłe złudzenia optyczne, które łączą technikę tworzenia obrazów 3D i sztukę przestrzenną. Turyści mogą dosłownie wejść do wnętrza obrazu i stać się jego częścią.Na wyższym poziomie znajduje się z kolei Czarna Kraina Czarów (Black Wonderland), czyli wystawa poświęcona Alicji w krainie czarów. W Żywym Muzeum znajduje się także wystawa królestwa zimowego. Do woli można fotografować wystawy w Żywym Muzeum w Seulu, zwłaszcza jeśli chcemy stać się częścią dzieł sztuki tutaj umieszczonych.

Znalezione obrazy dla zapytania museum korea 3d

Wieża Seul to wieża telekomunikacyjna znajdująca się w obrębie miasta Seul, stolicy Korei Południowej. Obiekt ma 237 metrów wysokości i często nazywany jest „najwyższą wieżą Azji”. To symbol Seulu i jedna z jego najbardziej popularnych atrakcji turystycznych.

Wieża Seul, zbudowana w 1975 r. i otwarta dla publicznych pięć lat później, znajduje się na szczycie wzgórza z widokiem na całe miasto. Szczyt dostępny jest pieszo lub za pomocą kolejki linowej. W górnej części wieży, oprócz możliwości podziwiania niezwykłej panoramy na miasto, mamy do dyspozycji dwie wewnętrzne galerie do obserwacji, taras z restauracją, Global Village Folk Museum, Fairy Land i Musical Animal Land.
Co wieczór punkt 19:00 sześć projektorów odtwarza pokaz o nazwie „kwiaty Seulu”

Podobny obraz

Seul od kuchni:
Warto wiedzieć, że Seul jest prawdziwym rajem dla miłośników street foodów. Znajdziemy tutaj najrozmaitsze dania, poczynając od przekąsek smażonych w głębokim tłuszczu, przez koreańską wariację nt. sushi i noodle aż po rybne ciasta i placki jajeczne. Wszystko dostajemy w kilka minut, jest niezwykle smaczne i bardzo tanie. Seulskie danie kupione w food trucku kosztuje zwykle 1000 KRW, czyli 3,30 PLN. Seul jest więc prawdziwą gratką dla smakoszy.

Znalezione obrazy dla zapytania sushi i noodle

Seul – kultura

Seul jest co prawda na szczycie technologicznego rozwoju i zachwyca swoją nowoczesnością, ale mieszkańcy stolicy Korei Południowej ciągle respektują zwyczaje i tradycje głęboko zakorzenione w ich kulturze. Koreańczycy są narodem o bardzo dobrych manierach. Społecznym wymogiem jest w Seulu okazywanie szacunku osobom, które uważa się za wyższe rangą: rodzicom, nauczycielom, osobom starszym, rodzeństwu i współpracownikom.

 Seulczycy ponad wszystko cenią swoją rodzinę. Zawsze mają również na uwadze fakt, że ich działania jako jednostki powinny przynosić chlubę krewnym, firmie, w której pracuje, a także całemu krajowi. Przed wycieczką do Seulu warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami etykiety:
  • Zawsze zdejmuj buty tuż po wejściu do domu, świątyni, hotelu czy pensjonatu i postaw je przy drzwiach.
  • Witaj się z miejscowymi krótkim skinieniem głowy. Ten gest uchodzi za najbardziej szanowany rodzaj pozdrowienia.
  • Podawaj i odbieraj przedmioty, używając zawsze obu rąk.
  • Nie proponuj napiwku kelnerom i pracownikom hotelowym. Ich przyjmowanie nie jest w dobrym tonie.

 

 

Seul – pogoda

Wiosna jest bez wątpienia najpiękniejszą porą roku w Seulu. Miasto jest wtedy pełne kwitnących kwiatów i drzew, w tym słynnych wiśni. Wówczas pogoda w Seulu dopisuje, temperatura jest przyjemnie ciepła, choć wieczorami przydałaby się kurtka. Latem natomiast Seul staje się miastem dusznym, parnym, często zdarzają się wówczas ulewne deszcze. Warto też wiedzieć, że wiosną ceny w hotelach i koszty podróży z Polski do Seulu stają się nieco niższe.

Znalezione obrazy dla zapytania korea cherry blossom