Korea Południowa

Wszystko o Korei Południowej


Maj 12, 2018

Przepis na koreańskie pierożki mandu z kimchi (만두)

Jedna z teorii mówi, że mandu dotarły do Korei już w XIV wieku, poprzez Mongołów. Kraj był wtedy pod wpływem buddyzmu i panowała tam raczej moda na roślinne jedzenie. Najazd wprowadził do kuchni wiele nowych potraw, również tych wykorzystujących mięso. Przykładem takich nowych smaków są  właśnie mandu. Dziś są już nieodłącznym elementem życia kulinarnego tego kraju i pojawiają się w szeroko pojętej kulturze popularnej.
Mandu możemy przygotować na wiele sposobów. Smażone noszą nazwę gunmandu (군만두), parowane to jjinmandu (찐만두), a gotowane w wodzie – mulmandu (물만두). Właściwie każdy sposób ma swoje smakowe walory, więc polecamy wypróbowanie wszystkich.
Znalezione obrazy dla zapytania pierozki mandu

SKŁADNIKI

ciasto:
2 kubki mąki
0,5 łyżeczki soli
2/3 kubka gorącej  wody

na farsz:
125 g twardego tofu
125 g mielonej wołowiny
125 g mielonej wieprzowiny
125 g kimchi
225 g kiełków sojowych/fasoli mung*
2 łyżeczki wyciśniętego czosnku
2 łyżeczki startego imbiru
1 łyżka sosu ostrygowego
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka zmielonych prażonych ziaren sezamu
1 łyżeczka soli
zielona cebulka

PRZYGOTOWANIE

Do miski przesiewamy 2 kubki mąki. W wodzie rozpuszczamy sól i całość wlewamy do mąki mieszając przez chwilę za pomocą łyżki. Następnie wyrabiamy do uzyskania miękkiej faktury – w razie potrzeby dodajemy mąkę lub wodę. Zakrywamy folią i odstawiamy na około 30 minut. Tradycyjnie z ciasta robi się wałki, które następnie kroi się na plasterki i je rozwałkowuje.

W czasie gdy nasze ciasto odpoczywa, możemy spokojnie zabrać się za przygotowanie farszu na mandu.

Zaczynamy od tofu, które dokładnie odsączamy, a następnie wysuszamy ręcznikiem papierowym. Kimchi wyciskamy z nadmiaru płynu i drobno kroimy. Siekamy również zieloną cebulkę oraz kiełki. Kiedy wszystko jest przygotowane, łączymy całość w misce – najlepiej do tego zadania nadaje się ręka. Teraz pozostało tylko lepić.. :)

Na krążki ciasta nakładamy porcję farszu, boki dokładnie ze sobą zlepiamy. Można zostawić je w tej najprostszej wersji, ale nie zaszkodzi wypróbować swych sił w ich dekorowaniu. Gotujemy podobnie jak polskie pierogi lub parujemy w parowniku.

Mandu tradycyjnie podaje się z sosem przygotowanym z sosu sojowego i octu ryżowego w proporcji 2:1 dla lepszego smaku! Na koniec zostaje nam cieszyć się efektami!

Znalezione obrazy dla zapytania mandu korean

One thought on “Przepis na koreańskie pierożki mandu z kimchi (만두)

  1. Gość pisze:

    Musi smakować przepysznie!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *