Korea Południowa

Wszystko o Korei Południowej


Kuchnia

Kuchnia Koreańska


Kuchnia koreańska nie lubi subtelności, stawia na ostre i zdecydowane smaki, choć potrafi je złagodzić roślinnymi, łagodnymi daniami czy zupami o wręcz leczniczym charakterze. Kuchnia koreańska to jedna wielka biesiada, podczas której przystawki – wśród nich prym wiedzie kimchi– nigdy się nie kończą i nie są doliczane do rachunku. Skoro o finansach mowa: Koreańczycy raczej nie zrzucają się na rachunek, z reguły płaci jeden z biesiadników. O napiwkach można za to śmiało zapomnieć, bo zwykle i tak obsługa oddaje je z powrotem. Ważne jest jednak, by do wszystkich gestów – zarówno brania, jak i dawania – dołączać drugą dłoń. W kulturze koreańskiej to wyraz szacunku. Tutaj przedstawię top 10 dań, które warto zjeść będąc w Korei.

Gogigui, czyli koreański grill

Do wyboru są różne części mięsa, największym powodzeniem cieszą się żeberka (sogalbi gui – wołowe oraz dwaeji galbi gui – wieprzowe) oraz wieprzowy boczek samgyeopsal. Mięsa często grilluje się razem z czosnkiem i cebulą, potem zawija w liście perilli oraz sałatę, a gotowy pakunek moczy w sosiessamjang przygotowanym na bazie słynnej koreańskiej pasty gochujang, oleju sezamowego, cebuli, czosnku i dymki. Do pakunku prócz mięsa można włożyć grillowany ząbek czosnku, kimchi lub sałatkę z cieniutkich wstążek pora, dymki, chili z olejem sezamowym i żółtkiem, zagryźć to małym, zielonym ostrym chili, a popić biało-szarą zupą z tofu na bazie pasty ze sfermentowanej soi.

Znalezione obrazy dla zapytania gogigui

Jeongol

Jeongol (powyżej), po angielsku hot pot (gorący kociołek), to potrawa, która nieodłącznie kojarzy się z Chinami oraz Japonią, gdzie nazywa się shabu shabu, ale popularna jest również w Wietnamie i Korei. W XV wieku było to danie zarezerwowane dla dworu i składało się aż z 25 składników. Współczesne stoły z kuchenkami gazowymi lub indukcyjnymi zastąpiły tradycyjne paleniska, na których ustawiało się kiedyś miedziane kociołki. Ale ich zawartość jest podobna. W przeciwieństwie do japońskiego shabu shabu, w którym w gotującym się wywarze dashi (wegańskim bulionie przygotowanym na bazie wodorostów kombu i grzybów shitake) jedynie zanurza się na chwilę składniki, na przykład tłuściutkie wagyu, w koreańskim jeongol wszystkie składniki wrzuca się od razu do bulionu. Są to przede różnego rodzaju mięsa, ale też ryby czy ciastka rybne, tofu, warzywa i grzyby, między innymi enoki, shitake i boczniaki mikołajkowe.

Znalezione obrazy dla zapytania jeongol

Pierożki Mandu

Pierożki mandu (często lądują w kociołku jeongol, ale równie dobrze smakują podane osobno – smażone lub ugotowane na parze. To spore pierogi o chińskich lub mongolskich korzeniach (z pochodzeniem potraw zawsze jest zamieszanie), nadziewane mięsem lub warzywami i doprawiane czosnkiem, imbirem oraz dymką.

Znalezione obrazy dla zapytania pierożki mandu

Kalguksu

Kalguksu – to może być kolejny składnik jeongol albo oddzielne danie. Są to kluski pszenne, gryczane lub na bazie warzyw – na przykład fasoli, marchewki, batatów albo bardzo popularnej w tutejszej kuchni chryzantemy (mugwort). Koreańczycy mają do nich wielką słabość, podobną do naszego sentymentu do klusek kładzionych. Do pozostałości jeongol dorzucają ryż i żółtko, z czego powstaje coś pomiędzy risottem a kleikiem ryżowym. Grunt, że to bardzo smaczne i – znów – mocno sycące!

Znalezione obrazy dla zapytania kalguksu

Samgyetang

Samgyetang (powyżej), delikatny i leczniczy rosół, przygotowuje się z młodego, trzymiesięcznego kurczaka faszerowanego żeń-szeniem, ryżem, ginkgo biloba, daktylami, kasztanami. Ze względu na zdrowotny, lekkostrawny charakter zalecany jest kobietom w ciąży. Kurczaka podaje się w całości i zjada razem z zupą. To danie jest szczególnie popularne zimą i na przednówku. Zdecydowanie moja ulubiona koreańska zupa. Docenicie ją, kiedy przeje się wam większość ostrych dań, a brzuch będzie prosił o przerwę od chili.

Znalezione obrazy dla zapytania samgyetang

Kkori gomtang

Kkori gomtang(powyżej) – tę zupę na ogonach wołowych można zjeść nawet w środku nocy. W Seulu działa sporo restauracji połączonych ze sklepem rzeźniczym, w którym po sprzedaniu najlepszych kawałków mięsa zostaje sporo mniej popularnych fragmentów tuszy. Koreańczycy pałaszują tę rozgrzewającą i wzmacniającą strawę szczególnie chętnie po imprezie. 

Znalezione obrazy dla zapytania kkori gomtang

Haemul pajeon

Haemul pajeon (pa – cebula, jeon – naleśnik), czyli naleśnik z mąki ryżowej (powyżej), smażony na oleju z owocami morza, kawałkami ziemniaków, dużą ilością dymki, pora i szalotki, bywa nazywany koreańską pizzą. Dobry pomysł na śniadanie, chociaż Koreańczycy równie chętnie jedzą go do piwa.

Dak-Jjim

Dak-Jjim (닭찜 czyt dakdżdżim) to potrawka z kurczaka z warzywami i makaronem sojowym. Dak () znaczy kurczak a Jjim () oznacza metodę przyrządzenia tej potrawy – duszenie/gotowanie na parze.

Dak-Jjim - potrawka z kurczaka 닭찜

Dak dżorim닭조림

Podudzia z kurczaka z warzywami w sosie sojowo-miodowym w koreańskim stylu.

Dak dżorim przepis | 닭조림 | Dak Jorim

 

Buseot tangsuyuk

Buseot tangsuyuk występuje przeważnie jako słodko-kwaśna wieprzowina, ale w tym samym bukiecie przypraw możecie zamówić grzyby i warzywa w tempurze. To danie na pograniczu deseru. Boczniaki mikołajkowe, shitake i słodkie ziemniaki doprawiane są kleistym od mąki ziemniaczanej sosem sojowym z dużą ilością miodu.

Znalezione obrazy dla zapytania Buseot tangsuyuk